Tehnologia de ultimă oră permite elevilor nevăzători din Cluj să acceseze informația de pe Internet și să o listeze în Braille (A)

Trimite și altora
Proiect unic în Romania implementat de Rotary Club Cluj-Napoca la Liceul Special pentru Deficienți de Vedere din oras: echipamente IT de ultima generatie cu care a fost dotat laboratorul de informatica  permit elevilor nevazatori sa foloseasca computerul la maxima
capacitate si sa tipareasca informatia in Braille.
In urma cu cativa ani, era greu pentru oricine sa isi imagineze ca un nevazator ar putea “citi” publicatii online sau ca ar putea accesa motoarele de cautare pentru a descarca informatii utile. Ceea ce parea  o utopie a devenit insa posibil datorita tehnologiei.
Elevilor de la Liceul Special pentru Deficienți de Vedere li s-a  deschis o noua lume, virtuala.
Noile lor calculatoare au monitoare mari, tastaturi cu caractere  marite si software specializat care citeste informatia de pe ecran  prin intermediul unei voci sintetice. Pentru liceu, ar fi fost dificil sa achizitioneze astfel de echipamente: pretul unui display braille se
ridica la 3.000 de euro, iar o imprimanta care permite conversia și  tipărirea automată a documentelor in braille precum și imprimarea imaginilor grafice tactile costa nu mai putin de 7.000 de euro.
Două afisaje electronice performante pot fi utilizate pentru conversia  automată a textului de pe ecranul calculatorului sau al telefonului mobil in scrierea braille. Pentru redarea fisierelor multimedia, laboratorul are in dotare un sistem audio 5.1 performant, proiector
wireless si ecran de proiectie de dimensiune mare.
De asemenea, fiecare calculator este dotat cu casti si difuzoare pentru redarea sunetului vocii sintetice. Sistemul multimedia permite redarea automată a vocii sintetice dintr-un calculator in incinta laboratorului simultan cu proiectarea imaginii de pe ecran facilitând
desfasurarea activitatilo didactice.
La evenimentul de inaugurare a laboratorului IT au participat  conducerea liceului, membri Rotary Club Cluj-Napoca, viceguvernatorul  Districtului 2241 România şi Republica Moldova, Martha Maria Mocanu,  presedintele Rotary Pécs (Ungaria), Mátyás Tibor, si unul dintre  colegii acestuia, Szabó László, precum si coordonatorul de proiect din  Rotary Club Budapest-City, Henning Sorknaes, precum si inspectorul  scolar general Valentin Cuibus.
Directorul Liceului Special pentru Deficienți de Vedere Cluj-Napoca,  Ramona Ionela Muresan, a declarat ca astfel de echipamente nu mai  exista la alte unitati de invatamant din tara.
“Ne dorim ca elevii nostri sa se poata integra profesional cu succes,  sa aiba o viata sociala asa cum o avem noi toti, dincolo de limite, de  dizabilitate. Pana acum existau limitari in ceea ce priveste accesul  la informatie, insa datorita proiectului Rotary Cluj-Napoca am adus  mai multa normalitatea la liceul nostru”, a declarat Ramona Ionela
Muresan.
“Cineva a spus ca informatia inseamna putere. Haideti sa facem din  acesti copii adulti puternici, apti de a lupta cu vicisitudinile vietii. Cine stie, poate printre ei se ascunde un alt Stephen  Hawking”, a declarat presedintele Rotary Club Cluj-Napoca, Emeric Fülöp.
“Ii felicit pe cei de la Rotary pentru ceea ce au reusit sa realizeze,  sunt multe alte proiecte in care au fost si in care sunt implicati.  Prin aceasta investitie, vom aduce mai aproape copiii de normalitate,  sa aiba mai usor acces la informatie si la tot ceea ce e nou, lucru
care era dificil cu dotarile pe care le aveau”, a declarat si  inspectorul şcolar general Valentin Cuibus, prezent la eveniment.
De noile echipamente IT vor beneficia cei peste 200 de copii si tineri  cu deficiente de vedere proveniti din Cluj si alte 20 de judete din  România, care invata in cadrul Liceului special pentru Deficienti de  Vedere din Cluj. Investitia de 35 000 de euro este rezultatul unui  Global Grant la care, pe langa Rotary Club Cluj-Napoca, au mai  participat Rotary Club Waalwijk Olanda, Rotary Club Pecs si Rotary  Club Budapesta City – Ungaria, precum si Rotary Club Smoky Hill – SUA.

Comments

comments

SHARE
Previous articleFestival în aer liber dedicat vinului, gastronomiei și muzicii
Next articleTarom introduce zboruri Cluj-Napoca – Paris Charles de Gaulle
ClujInsider.ro este o publicație dedicată mediului de afaceri clujean. Publicația noastră își propune să reflecte cât mai fidel și cu o acuratețe cât mai mare evoluțiile din economia locală. ClujInsider.ro oferă știri și analize care acoperă subiectele de business. Redacția ClujInsider.ro este formată din jurnaliști cu experiență de cel puțin 20 de ani, care promovează bunele practici în domeniul mass-media.

Nu sunt comentarii

LEAVE A REPLY

eight + twenty =