Inflația a urcat la 5,45% în luna mai VEZI ce s-a scumpit cel mai mult

Trimite și altora

În luna mai 2025, în România, inflația a urcat la 5,45% de la 4,9% cât era în luna aprilie a acestui an.

Potrivit Institutului Național de Statistică (INS), serviciile s-au scumpit cu 7,09%, mărfurile alimentare cu 6,53% iar cele nealimentare cu 4%.

Cea mai mare scumpire, în luna mai, au înregistrat-o cartofii, cu 9,9%. Fructele s-au scumpit cu 6,4%. Prețul cafelei a crescut cu 1,4%, al telefoniei cu 1,9%

La polul opus, combustibilii au înregistrat o scădere de preț de 0,4%.

Banca Națională a României (BNR) a revizuit în creștere, la 4,6%, de la 3,8% anterior, prognoza de inflație pentru finalul anului 2025 și anticipează că aceasta va ajunge la 3,4% la sfârșitul lui 2026, comparativ cu 3,1% în prognoza anterioară, făcută publică de către Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

Comments

comments

Nu sunt comentarii