Medicamentele viitorului, create la Cluj

Trimite și altora

Medicamentele viitorului sunt create, în mare parte, în România. În perioada 2017 – 2020, aproape un sfert din totalul noilor molecule aprobate de Agenția Europeană a Medicamentului au fost create în România. Această revitalizare a industriei farmaceutice românești este rezultatul colaborării dintre universități și mediul privat, precum și al investițiilor atrase în industria românească de profil. Una dintre aceste investiții, în valoare de 30 de milioane de lei, a fost făcută de Universitatea de Medicină și Farmacie ”Iuliu Hațieganu”, care a creat un nou Centru de Cercetare privind Dezvoltarea Medicamentului.

Universitățile românești din domeniul medicinei și farmaciei, împreună cu companiile private, au reușit să creeze și să dezvolte noi medicamente, care ajung să fie distribuite în întreaga lume. Acest lucru înseamnă și o creștere a industriei românești de profil, care, în acest an, ar putea depăși pragul de 6,5 miliarde de euro. În perioada 2017 – 2020, România a înregistrat la Agenția Europeană a Medicamentului 38 de noi molecule. Ritmul cercetării trebuie intensificat, iar Universitatea de Medicină și Farmacie ”Iuliu Hațieganu” din Cluj livrează rezultate relevante pe plan mondial, în condițiile în care a creat un nou centru dedicat cercetării famaceutice, spune rectorul Anca Dana Buzoianu.

Noul Centru de Cercetare privind Dezvoltarea Medicamentului a fost instalat într-o clădire ridicată în anul 1913, care a fost complet renovată. Noile laboratoare create acolo vor permite intensificarea colaborării dintre universitatea clujeană și mediul privat, spune decanul Facultății de Farmacie, Geanina Crișan.

În prezent, Clujul se profilează drept unul dintre cele mai importante centre din domeniul farmaceutic. În Cluj-Napoca funcționează o mare fabrică de medicamente, dar și producători de mai mici dimensiuni, în timp ce la Turda, un grup german a investit aproape 60 de milioane de euro în crearea unei noi fabrici de medicamente.

Comments

comments

Nu sunt comentarii