Un nou record negativ a fost înregistrat în ultimele 24 de ore.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.767 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), din 24.544 de teste efectuate. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 681 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.
În intervalul 22.09.2020 (10:00) – 23.09.2020 (10:00) au fost înregistrate 47 de decese. La 45 dintre decesele înregistrate au fost prezente și alte comorbidități, 1 pacient decedat nu suferea de alte boli, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate, până acum, alte afecțiuni.
Pe secțiile de terapie intensivă (ATI), la nivel național sunt internate, din cauza coronavirusului, 498 de persoane, în timp ce în unitățile sanitare de profil, din țară, numărul total de persoane internate cu infecția COVID-19 este de 7.061.
La nivelul județului Cluj, au fost înregistrate, de ieri și până astăzi, încă 83 de cazuri noi.